Caponata

Caponata pochodzi z Sycylii i standardowo jest daniem z samych warzyw, przede wszystkim z bakłażana. Jako taki przypomina ewidentnie ratatoiulle czy peperonatę. Różni się jednak od nich dość znacznie szczegółowymi składnikami. Jednym z nich jest zwykle ocet, który nadaje potrawie ewidentnie kwaśnego smaku – choć stopień tej kwaśności zależy od indywidualnych upodobań i proporcji. Przyczyniają się do niej również często stosowane oliwki – mogą być zarówno zielone jak i czarne – oraz kapary. Przepis poniżej preferuje raczej zrównoważony, tylko delikatnie kwaskowy smak.
Nie ma jednego ściśle ustalonego przepisu na caponatę, wszystko więc zależy od konkretnego kucharza. Niezmienne jest tylko to, że caponata jest potrawą z bakłażana. Do innych, oprócz wyżej wymienionych, popularnych składników należą seler naciowy, natka pietruszki, pomidory, czosnek czy cebula. Niektórzy dodają też migdały lub orzeszki pinii.
Niezależnie od tego jakie dobierzecie składniki, starajcie się, aby były świeże i dobrej jakości. Poczynając od samego bakłażana, ale warto też stosować świeże dojrzałe pomidory, aniżeli takowe z puszki. Świeże warzywa będą i zdrowsze i lepiej wyglądające. Z tych samych powodów nie gotujemy caponaty zbyt długo. Kilka minut smażenia plus 10-15 minut duszenia będzie dla większości składników całkowicie wystarczające.
Ogromną zaletą caponaty jest to, że przy całym bogactwie składników i smaków jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Jest również na tyle sycąca, aby wystąpić jako dość lekki, ale jednak posiłek sam w sobie. Podobnie jak ratatouille i peperonata podawana jest również jako dodatek do innych potraw – w tym wypadku zwłaszcza takich, które lubią raczej kwaśne towarzystwo. Doskonale pasuje np. do ryb i owoców morza.

Caponata

Składniki (dla 4 osób)
- 1 duży bakłażan (500g)
- 1 duża cebula (200g)
- 3-4 ząbki czosnku
- 3 łodygi selera naciowego
- 500g pomidorów
- garść oliwek (75g)
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka bazylii
- 6 łyżek octu winnego
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu świeżo mielonego
- sól
Instrukcje
- Bakłażana kroimy w grubą (3-4cm) kostkę i sprawiamy wg naszych porad jak przygotować bakłażana – solimy, pozostawiamy na pewien czas, po czym płuczemy i osuszamy. Cebulę i czosnek obieramy – pierwszą kroimy na półtalarki, drugi na plasterki. Z selera odcinamy końcówkę od strony korzenia i kroimy na ok. 1cm odcinki. Z pomidora usuwamy skórkę i łyko (patrz porady jak sprawiać pomidory), następnie kroimy w grubą kostkę.
- Na głębokiej patelni na dość silnym ogniu rozgrzewamy kilka łyżek oliwy. Wrzucamy kawałki bakłażana i smażymy ok. 5 minut do lekkiego zarumienia, często mieszając/przerzucając.
- Bakłażana przekładamy do innego naczynia, zmniejszamy nieco ogień i rozgrzewamy jeszcze kilka dodatkowych łyżek oliwy. Dodajemy cebulę, czosnek i seler. Smażymy przez 3-4 minuty do zeszklenia, po czym dolewamy ocet. Podgrzewamy całość jeszcze kilka minut, aby ocet odparował.
- Dodajemy pomidory i oliwki oraz wkładamy z powrotem bakłażana. Przyprawiamy oregano, bazylią, pieprzem i – ostrożnie – solą. Doprowadzamy do wrzenia i na niezbyt dużym ogniu dusimy przez ok. 10 minut, zależnie od sytuacji pod przykryciem lub bez niego.
Pokrewne inspiracje
- Składniki wyjściowe
- Pokrojone warzywa
- Zaczynamy od podsmażenia bakłażana...
- ...oraz cebuli, czosnku i selera
- Połączone składniki krótko dusimy
- Caponata