Zupa krem z pomidorów z migdałami i śmietaną

Nieco czasochłonne w przygotowaniu, ale za to bardzo smaczne, rozgrzewające i w miarę lekkie danie. Inspiracja odnaleziona w polskiej edycji Ultimate Cookery Italian, aczkolwiek przepis poniżej znacznie różni się sposobem wykonania, a w mniejszym stopniu również składnikami i proporcjami.
Ta zupa świetnie smakuje pod warunkiem, że nie pójdziemy na łatwiznę i nie użyjemy takich półproduktów jak pomidory z puszki czy bulion z kostki. Słyszałem swego czasu taką propozycję, ale mnie nieco zmierziła 😉 Nie oznaczałoby to wprawdzie, że zupa będzie wówczas niejadalna, ale nie ma możliwości, by smakowała tak samo dobrze. Aczkolwiek tym co najbardziej wyróżnia się w jej smaku i aromacie nie jest nawet “znane i lubiane” połączenie świeżych pomidorów i również świeżej bazylii, ale prażone słodkie migdały. Mają one bardzo specyficzny, trudny do pomylenia z czymkolwiek innym aromat, jakże inny od ich “zwykłej”, nie ogrzanej jeszcze postaci. Pamiętajmy tylko, aby użyć zblanszowanej wersji migdałów, tj. bez brązowych łupinek.

Zupa krem z pomidorów z migdałami i śmietaną

Składniki (na ok. 1,5l – 2 duże lub 4 małe porcje)
- 1 kg dojrzałych pomidorów
- 700ml bulionu – np. wg naszego przepisu na bulion
- 50g prażonych mielonych migdałów
- 100ml słodkiej śmietany 18%
- 1 duża łyżka kwaśnej śmietany
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka cukru
- garść posiekanej świeżej bazylii do podania
Instrukcje
- Pomidory obieramy ze skórki i wycinamy łykowate części – zgodnie z naszymi poradami jak obierać pomidory. Następnie kroimy je w drobną kostkę.
- W sporym garnku o nieprzywierającej powłoce rozpuszczamy 1 łyżkę masła i wrzucamy na nie pomidory. Przez chwilę intensywnie podgrzewamy mieszając. Następnie dusimy powoli na małym ogniu pod przykryciem, co pewien czas mieszając, przez 15-25 minut zależnie od dojrzałości pomidorów.
- W międzyczasie przygotowujemy prażone migdały. Te przyniesione ze sklepu będą najczęściej albo w całości (koniecznie blanszowane, tj. bez brązowych łupinek), albo pocięte w większe kawałki, więc musimy je najpierw drobno zmielić np. przy użyciu blendera. Następnie wrzucamy je na suchą patelnię podgrzewaną na średnim ogniu. Podgrzewamy przez kilka minut co chwilę mieszając, aż zrobią się lekko złote i uwolnią swój specyficzny aromat.
- Uduszone pomidory zestawiamy z ognia. Miksujemy jeszcze w garnku na gładką masę, a następnie przecieramy starannie przez gęste sito do innego garnka (pozwoli to m.in. usunąć pestki).
- Gotowy przecier pomidorowy stale podgrzewamy, ale już nie gotujemy, i mieszając stopniowo dolewamy bulion. Następnie dodajemy drugą łyżkę masła i podgrzewamy aż do jego rozpuszczenia się.
- Odlewamy do innego naczynia pół szklanki przecieru z bulionem. Do odlanej porcji dodajemy 1 łyżkę kwaśnej śmietany, po czym dokładnie blendujemy je ze sobą.
- Dodajemy do zupy migdały, cukier, słodką śmietanę oraz miks z kwaśną śmietaną. Dokładnie mieszamy.
- Zupę podajemy z drobno siekanymi listkami bazylii.
Uwagi
- Jeśli chcemy aby zupa była możliwie gęsta, możemy dodać więcej pomidorów, śmietany, masła lub migdałów – gdyż to są składniki zagęszczające. Z kolei dolanie większej ilości bulionu lub krótszy czas duszenia pomidorów sprawi, że zupa będzie bardziej płynna. Oczywiście pamiętajmy, że proporcje składników mają wpływ również na smak naszej potrawy.
- Zupa krem z pomidorów z migdałami - składniki
- Pomidory dusimy na małym ogniu pod przykryciem
- Przygotowujemy prażone migdały
- Do bulionu z pomidorami dodajemy migdały i cukier
- Gotowa zupa w garnku
- Zupa krem z pomidorów z migdałami i śmietaną
Komentarze (1)