Beszamel

Beszamel

Beszamel to jeden z sosów podstawowych wykorzystywanych zwłaszcza w kuchniach południowoeuropejskich, szczególnie francuskiej i włoskiej, jako dodatek do wielu dań. Jest on bardzo łatwy do przygotowania, a w dodatku jego składniki są zwykle dostępne pod ręką. Podstawowa wersja beszamelu wymaga tylko masła, mąki i mleka (ew. też nieco słodkiej śmietany), a z przypraw – soli, białego pieprzu i gałki muszkatołowej. W wersji bardziej „zaawansowanej” dodaje się często cebulę, czosnek i liść laurowy – w ten sposób, że przez pewien czas ogrzewa się je w mleku przed jego dolaniem do sosu. Wzbogaci to smak, ale niekoniecznie musi pasować do każdej potrawy.

Kluczowym założeniem jakie powinniśmy określić przed przystąpieniem do sporządzenia sosu beszamelowego jest jego gęstość. Od tego zależy ilość użytej mąki i masła (ich ilość jest zawsze równa) w stosunku do mleka. Zwyczajowo przyjmuje się, że używamy od 1 do 3 łyżek masła i mąki na szklankę mleka (ok. 250ml). W razie czego sos łatwiej rozrzedzić jeśli wychodzi nam zbyt gęsty, ale można go też od pewnego stopnia zagęszczać dodatkiem słodkiej śmietany.

Jeśli ktoś patrząc na zdjęcie lub robiąc sos beszamelowy będzie miał jakieś skojarzenia z budyniem, to nie są one całkiem od rzeczy – w istocie można stwierdzić daleko idące podobieństwa w składzie i sposobie przyrządzenia.
Beszamel

Jeden z najbardziej znanych i uniwersalnych sosów podstawowych kuchni francuskiej i włoskiej. Możliwy do przygotowania w kilkanaście minut z bardzo prostych składników.

Składniki

 1. 250 ml mleka
 2. 1, 2 lub 3 łyżki masła (zależnie od pożądanej gęstości sosu)
 3. mąka pszenna w takiej samej ilości łyżek co masło
 4. 1 płaska łyżeczka soli
 5. 1/4 łyżeczki mielonego białego pieprzu
 6. 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

Instrukcje

 1. Na niezbyt dużym ogniu rozgrzewamy i rozpuszczamy masło. Gdy zacznie wrzeć, powoli dodajemy mąkę i rozprowadzamy ze sobą oba składniki używając trzepaczki do jajek lub dużej łyżki. Podgrzewamy ostrożnie oba składniki przez ok. 2 minuty, co pewien czas roztrzepując, aby powstała zasmażka (roux), jednak nie wolno jej zarumienić.
 2. Stopniowo dodajemy mleko rozprowadzając je trzepaczką do jajek. Podgrzewamy sos na małym ogniu przez ok. 3 minuty delikatnie roztrzepując, aż stanie się kremowy i jednolity. W międzyczasie dodajemy również sól, pieprz i gałkę muszkatołową.

Uwagi

 1. Jeśli chcemy wzbogacić smak sosu beszamelowego, możemy dodać również cebulę, czosnek i liść laurowy. Małą cebulę i 1-2 ząbki czosnku obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Rozgrzewamy mleko, wrzucamy do niego cebulę, czosnek i listek laurowy, po czym podgrzewamy przez kilka do kilkunastu minut (nie gotując). Tak przygotowane i odcedzone ze stałych składników mleko dodajemy do sosu w sposób opisany wyżej.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

 • Kategorie przepisów

 • Ostatnio popularne

 • Popularne tagi

 • Obserwuj nas także na

  zBLOGowani.pl
  Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
 • %d bloggers like this: