Zupa gulaszowa

Zupa gulaszowa

Zupa gulaszowa to jedna z najpopularniejszych tradycyjnych potraw kuchni węgierskiej. Zwyczajowo przyrządzana była na świeżym powietrzu przez pasterzy w kociołku nad ogniskiem. Stąd też jej nazwa, węgierskie słowo gulyás oznacza bowiem nie co innego jak pasterza bydła.

Podstawowymi jej składnikami są smalec, mięso, papryka (słodka i ostra) oraz cebula. Tę “ortodoksyjną”, podawaną w kociołku wersję określa się również słowem bográcsgulyás – gulasz bograczowy lub kociołkowy (węg. bogrács – kociołek). Dziś jednak gotuje się ją w dużych garnkach.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że węgierskie słowo gulyás oznacza właśnie zupę gulaszową, nie zaś to co w polskiej tradycji nazywamy gulaszem. Gulaszowi odpowiadają raczej węgierskie pörkölt lub tokań (tokány).




Zupa gulaszowa

Poniższy przepis różni się od tradycyjnej receptury, jednakże myli się ten, kto uważa, że nie został on przywieziony z Węgier. Dodanie włoszczyzny i ziemniaków powoduje, że jest ona jeszcze bardziej aromatyczna i pożywna od oryginału.

Składniki

  1. 1kg dobrej wołowiny bez kości (najlepiej rostbefu lub antrykotu)
  2. 2 łyżki oleju z pestek winogron
  3. 4 średnie ziemniaki (500g)
  4. 2 duże czerwone papryki
  5. 1 duża cebula
  6. 3 średnie marchewki
  7. 1 średni por (biała część)
  8. 1/4 dużego selera korzennego (ok. 200g)
  9. 2 średnie korzenie pietruszki

Przyprawy

  1. kilka ziaren czarnego pieprzu
  2. kilka ziaren ziela angielskiego
  3. 5 liści laurowych
  4. 1/4 łyżeczki mielonych owoców kolendry
  5. 1/4 łyżeczki tymianku
  6. 1/4 łyżeczki oregano
  7. 1/4 łyżeczki cząbru
  8. 1/4 łyżeczki szałwii
  9. 1/2 łyżki majeranku
  10. 1/4 łyżeczki płatków suszonego chili
  11. 1 łyżka słodkiej mielonej papryki
  12. sól oraz świeżo mielony czarny pieprz do smaku

Instrukcje

  1. Mięso kroimy w nieduże paski (lub kostkę) o długości kilku centymetrów.
  2. Pietruszkę, seler i marchew obieramy, po czym ścieramy na tarce na średnich "oczkach" (patrz zdjęcie). Cebulę obieramy i kroimy w półtalarki o grubości ok. 5mm. Pora tniemy w krążki o takiej samej grubości. Paprykę rozkrajamy, usuwamy gniazda nasienne, następnie kroimy w dość dużą kostkę o boku ok. 4cm.
  3. W międzyczasie zagotowujemy pod przykryciem 3 litry wody z dodatkiem ziaren pieprzu, ziela angielskiego oraz liści laurowych. Gotujemy przez 10 minut.
  4. Rozgrzewamy na dużym ogniu 1 łyżkę oleju i podsmażamy mięso – ze wszystkich stron przez kilka minut. Następnie wrzucamy je do wody i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 50 minut.
  5. Przed upływem tego czasu rozgrzewamy na patelni na średnim ogniu kolejną łyżkę oleju. Wkładamy na patelnię partiami warzywa (oprócz ziemniaków): najpierw cebulę i por, następnie marchew, seler i pietruszkę, na koniec paprykę. Smażymy łącznie przez kilka minut dodając w międzyczasie wszystkie pozostałe przyprawy.
  6. Podsmażone warzywa przekładamy do garnka z mięsem. Gotujemy przez 10 minut, po czym dodajemy również ziemniaki. Pocięte w kostkę ziemniaki gotują się zwykle ok. 15 minut, jednak należy to zweryfikować w każdym przypadku z osobna, aby nie były ani niedogotowane, ani zbyt miękkie. Na koniec możemy dodać do smaku również sól i mielony pieprz.

Uwagi

  1. Zupę można również opcjonalnie przyprawić przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku i natką pietruszki.
  2. Zamiast dodania ziemniaków, zupę można podać z kopytkami lub pieczywem.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: