Pierogi ruskie

Pierogi ruskie

Wbrew temu co mogłaby nam współczesnym sugerować nazwa tej potrawy, nie ma ona wiele wspólnego z Rosją, lecz pochodzi raczej z terenów Galicji Wschodniej i zachodniej Ukrainy (Ruś Czerwona). Można się więc zastanawiać czy to „przedstawiciel” kuchni ukraińskiej, czy może polskiej, a może należałoby zakwalifikować je jeszcze inaczej? Tak czy owak to znane i zwykle lubiane w naszym kraju danie. Cechuje się prostotą i użyciem powszechnie dostępnych, niewyszukanych składników. Pierogi ruskie gotujemy i zwykle od razu podajemy – najczęściej ze skwarkami i podsmażoną cebulą. Jeżeli chcemy zachować bezmięsność dania, np. w celu podania na wigilię Bożego Narodzenia lub aby było odpowiednie dla wegetarian, skwarki pomijamy. Wśród popularnych dodatków są też śmietana oraz czerwony barszcz – do wyboru zależnie od upodobań. Niektórzy podają też pierogi ruskie nie od razu po ugotowaniu, lecz podsmażają je jeszcze na patelni.




Pierogi ruskie

Tradycyjne pierogi ruskie z nadzieniem ziemniaczano-twarogowym – powszechnie znane i lubiane, proste danie z niewyszukanych składników.

Składniki (dla 2 osób / ok. 20 pierogów)

  1. 2 średnie ziemniaki (300g)
  2. 150g tłustego twarogu
  3. 1 mała cebula (100g)
  4. 1 łyżeczka soli
  5. 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu świeżo mielonego
  6. 2 łyżki oleju rzepakowego
  7. ciasto na pierogi gotowane wg naszego przepisu

Dressing

  1. 150g wędzonego boczku (w wersji bezmięsnej pomijamy)
  2. 1 mała cebula (100g)
  3. 2-3 łyżki oleju rzepakowego (jeśli nie używamy boczku)

Instrukcje

  1. Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości (25 minut), po czym ubijamy na gładką masę.
  2. Cebulę obieramy i kroimy/siekamy w drobną (2-3mm) kostkę. Na małej patelni na średnim ogniu rozgrzewamy 2 łyżki oleju i wrzucamy cebulę. Podsmażamy do zeszklenia ok. 3 minuty.
  3. Twaróg (najlepiej ogrzany w temperaturze pokojowej) rozgniatamy widelcem. Dodajemy pozostałe składniki: ziemniaki, cebulę razem z olejem, a także sól i pieprz. Wyrabiamy wszystko na jednolitą gładką masę.
  4. Pierogi lepimy w sposób i z ciasta wg naszego przepisu. Uformowane wrzucamy (najlepiej partiami po ok. 10 sztuk) do dużej ilości (3-4l) dobrze osolonego wrzątku i gotujemy przez ok. 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię wrzącej wody. Po odsączeniu opłukujemy zimną wodą i najlepiej do razu podajemy z dressingiem z boczku i cebuli (patrz niżej), ewentualnie śmietaną lub czerwonym barszczem. Jeśli musimy podać pierogi później, odgrzewamy je powoli w szczelnie przykrytym naczyniu w piekarniku lub mikrofalówce.

Dressing

  1. Boczek kroimy w drobną (ok. 5mm) kostkę. Cebulę obieramy o kroimy w cienkie (2-3mm) półtalarki. Patelnię rozgrzewamy na średnim ogniu i wrzucamy boczek. Smażymy 3-4 minuty co pewien czas mieszając, aż wytopi się część tłuszczu. Następnie dodajemy cebulę i smażymy kolejne 5 minut często mieszając. W wersji bezmięsnej cebulę smażymy na lekko złoto na oleju rzepakowym.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: