Ciasto na pierogi gotowane

Ciasto na pierogi teoretycznie nie jest trudne do zrobienia. Ale tylko teoretycznie, gdyż oczekujemy od niego pewnych konkretnych właściwości i okazuje się, że nawet drobne niuanse mogą zaważyć na tym, że ciasto nie będzie zachowywało się w oczekiwany sposób. W szczególności powinno dać się łatwo i cienko wałkować, sklejać się wprawdzie łatwo w pierogi, ale niekoniecznie przyklejać do foremki do ich zagniatania. Powinno się też dość szybko gotować i być delikatne w smaku, ale z drugiej strony wytrzymałe, aby pierogi przypadkiem gdzieś nam się nie rozpadły.
Dlatego sprawdzone przepisy na ciasto pierogowe są tyleż do siebie podobne co, z racji drobnych, ale istotnych detali – różne. Recepturę poniżej praktykuję od długiego czasu i, trochę metodą prób i błędów, udało mi się osiągnąć bardzo zadowalające rezultaty w sensie spełnienia wyżej wymienionych warunków. Ciasto wałkuje się bez problemu na grubość w granicach 2 milimetrów, nie ma problemów ze sklejaniem pierogów (ani przez nadmierną suchość, ani zbytnią lepkość, kleić można zarówno palcami, jak i foremką), a czas gotowania od wypłynięcia pierogów na powierzchnię wrzątku to 4-5 minut. Po ugotowaniu jest też bardzo delikatne, nie ma w nim nic „mącznego” i twardego. Jeśli pierogów nie podajemy od razu, należy je po wyjęciu z wrzątku obficie i starannie spłukać zimną wodą – pozostaną wytrzymałe i na pewno się mocno nie skleją. Gdyby jednak co do tego ostatniego były jakieś obawy, zawsze można pierogi wymieszać z niewielką ilością oleju rzepakowego lub innego tłuszczu, który nie stwardnieje w warunkach chłodniczych.
Trzeba jednak pamiętać, że ciasto wg przepisu poniżej jest dość mało mączne i zawiera proporcjonalnie dużo wody. Dlatego podczas wałkowania ciasta, wycinania oraz lepienia pierogów, obie strony ciasta koniecznie muszą być pokryte cienką warstwą dodatkowej mąki. Daje do efekt tego rodzaju, że na zewnątrz ciasto jest łatwe w posługiwaniu się nim (oczywiście z zachowaniem pewnej minimalnej ostrożności), ale wewnątrz wilgotne i bardzo delikatne. To jednak najprawdopodobniej główny czynnik, któremu zawdzięcza ono swoje doskonałe właściwości smakowe. Inną tego zaletą jest mała skłonność do wchłaniania wody podczas gotowania – dzięki temu nie zmienia dramatycznie objętości, a pierogi zachowują pożądany kształt i rozmiar.

Ciasto na pierogi gotowane

Składniki (na ok. 20 sztuk średniej wielkości pierogów)
- 2 duże szklanki (ok. 600 ml) pszennej mąki + dodatkowa do wałkowania ciasta i lepienia pierogów
- 1/2 dużej szklanki (ok. 150ml) wody
- 1 duże (L) jajko
- 1 łyżka masła
Instrukcje
- Do dużej miski wsypujemy ok. 1/3 mąki, wlewamy wodę, całą zawartość jajka oraz roztopione, ciepłe masło, po czym roztrzepujemy wszystko na gładką masę.
- Stopniowo, porcjami, dodajemy do ciasta pozostałą mąkę. Na początku mieszamy ciasto trzepaczką lub łyżką, gdy jednak osiągnie odpowiednio gęstą konsystencję, zaczynamy wyrabiać je ręką.
- Gotowe ciasto wałkujemy na stolnicy na grubość ok. 2 mm, niekoniecznie wszystko od razu, pamiętając, aby podczas wałkowania, wycinania i klejenia w pierogi było ono cały czas pokryte warstwą dodatkowej mąki.
- Składniki wyjściowe
- Zaczynamy od jajka, masła, wody i 1/3 mąki...
- ...które roztrzepujemy na gładką masę
- Potem stopniowo dodajemy resztę mąki
- Ciasto na pierogi gotowane
Komentarze (1)