Naleśniki

Naleśniki

Poniżej prezentujemy krótki przepis jak przygotować naleśniki rozumiane jako placki same w sobie. Abstrahujemy tu więc od wszelkich dodatków i farszów jakie są do nich stosowane i jakie często skutkują zupełnie odrębnymi i samodzielnymi daniami. Z drugiej strony, ponieważ wiele osób ogranicza się jedynie do połączenia uniwersalnego naleśnika z konfiturą lub czymś podobnym, publikujemy tę instrukcję jako przepis, a nie poradę. Będziemy się jednak do niej odwoływać przy okazji publikowania przepisów na potrawy na bazie lub z udziałem naleśników.

Nie ma oczywiście „jedynego słusznego” przepisu na naleśniki, aczkolwiek różnice pomiędzy różnymi recepturami nie są zwykle wielkie. Mimo to prezentowany przez nas przepis nie jest do końca typowy, chociażby ze względu na ograniczony udział mleka i częściowe zastąpienie go wodą. Nie wszyscy z nas są bowiem zwolennikami mocno „mlecznego” smaku naleśników, ale prawdą jest, że wiele osób z płynów daje tylko mleko, a nawet wzbogaca je nieco śmietaną. Nie polecamy zresztą, zwłaszcza początkującym, całkowitej rezygnacji z mleka na rzecz wody. I nie chodzi tu nawet o możliwość postawienie zarzutu, że coś takiego niekoniecznie jest jeszcze naleśnikiem, ale o odmienne mechaniczne właściwości placków przygotowanych bez udziału mleka. Utrwala ono bowiem ich strukturę i czyni bardziej sprężystą. Większy dział mleka skutkuje też większą wydajnością mieszanki, t.j. większą ilością możliwych do przygotowania z niej placków.

Tym czego nigdy nie stosujemy jest proszek do pieczenia. Natomiast używamy czasami wody gazowanej, co czyni ciasto nieco bardziej puszystym. Nie stosujemy jogurtu, w tym naturalnego, lecz jest to spotykane. Można dodawać takie składniki jak cukier czy cukier waniliowy.

Od razu uprzedzamy, że przygotowanie naleśników wymaga pewnej wprawy w sensie manualnym. W szczególności właściwą metodą ich odwrócenia na patelni jest podrzut w powietrzu. Można wprawdzie ratować się przekładaniem z patelni na patelnię lub użyciem płaskich łopatek, ale nie zawsze jest to praktyczne i nie zawsze przynosi do końca oczekiwane rezultaty. Sugerujemy więc nie zrażać się ewentualnymi początkowymi trudnościami i nauczyć się odwracania naleśników w powietrzu. Proponujemy także zaopatrzyć się dobrą teflonową patelnię z koniecznie niskim rantem.

Ważną sprawą w przypadku naleśników są proporcje mieszanki i jej gęstość. Początkującym radzimy trzymać się proporcji z przepisu i niepodejmowanie eksperymentów przed nabyciem większego doświadczenia. Jednym z najważniejszych parametrów jest gęstość, gdyż ciasto powinno łatwo rozlać się po patelni, tak abyśmy kilkoma ruchami pokryli całą jej powierzchnię bez pozostawiania „dziur”. Z tego punktu widzenia ważna jest też odpowiednia temperatura patelni – zbyt gorąca sprawi, że ciasto zbyt szybko się zetnie lub trwale przywrze, ale zbyt chłodna też niesie ryzyko przywarcia, niepotrzebnie wydłuża czas smażenia oraz może mieć zły wpływ na właściwości mechaniczne placków.

Grubość placków zależy m.in. od ilości wylanego na patelnię ciasta, do czego używamy zwykle chochli do zupy lub dużej głębokiej łyżki. Zazwyczaj pożądane jest ciasto możliwie cienkie. W każdym jednak wypadku musimy doświadczalnie określić ile ciasta należy nabrać na posiadaną przez nas chochlę, aby dobrze wpasowało się w patelnię o określonej średnicy.

Na koniec, uprzedzając ewentualne pytanie czy można usmażyć naleśniki bez tłuszczu, odpowiadamy: tak, na dobrej patelni można, ale ma to duży i niekoniecznie pozytywny wpływ na smak. Zalecamy jednak użycie niewielkiej ilości oleju roślinnego, tak aby pokrywał on delikatnie powierzchnię patelni, choć po niej nie pływał. Nadmiar tłuszczu może mieć ten niekorzystny efekt uboczny, że płynne ciasto zacznie wrzeć i w placku powstaną zasadniczo niepożądane małe otworki. Niektórzy dodają łyżkę oleju do samego ciasta i jest to ogólnie dobry pomysł, jednak ten przepis tego nie wymaga.




Naleśniki

Uniwersalne naleśniki, które można zarówno spożywać niemal same, z dodatkiem np. tylko konfitur owocowych, jak i mogące stanowić podstawę zupełnie innych dań, np. krokietów.

Składniki (na 6-8 placków po 26-28cm)

  1. 200ml mleka 3,2%
  2. 200ml zimnej wody
  3. 1 duże (L) jajko
  4. 5 czubatych łyżek (120g) mąki pszennej
  5. olej rzepakowy

Instrukcje

  1. Mąkę wsypujemy do dużej miski. Wbijamy całą zawartość jajka. W kilku partiach dolewamy mleko i wodę roztrzepując je z mąką i jajkiem przy pomocy trzepaczki. Po dodaniu wszystkich składników roztrzepujemy jeszcze starannie ciasto przez 2-3 minuty, aby było jednolite i puszyste.
  2. Dużą patelnię dobrze rozgrzewamy na średnim ogniu. Pokrywamy ją bardzo niewielką ilością oleju rzepakowego (najlepiej używając silikonowego pędzelka). Za pomocą chochli do zupy lub dużej głębokiej łyżki mieszamy ciasto (zawiesina ma skłonność do szybkiej sedymentacji), nabieramy potrzebną jego ilość i płynnym ruchem chochli i patelni rozlewamy je po całej powierzchni tej ostatniej.
  3. Placek smażymy przez 2-3 minuty, aż zacznie swobodnie przemieszczać się po patelni. Jeśli to nie nastąpi, należy ostrożnie oderwać placek płaską łopatką. Następnie przerzucamy go na drugą stronę i smażymy jeszcze przez ok. 1 minutę.
  4. Gotowy placek zdejmujemy z patelni i powtarzamy cykl z poprzednich punktów aż do zużycia całego ciasta.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: