Biała zupa rybna

Tym razem zaproponujemy jeszcze nieco inny niż poprzednio przepis na zupę rybną. W tej wersji nazywa się ją czasem „wigilijną” zupą rybną – i wówczas właśnie podaje – ale wcale nie musi tak być. Jest jak najbardziej trafioną propozycją przez cały rok. Nietrudno się domyślić, że kolor bierze się z mniejszego lub większego dodatku śmietany – powiedzmy, że słodkiej i dosyć gęstej. Dobrą i bardzo popularną bazą dla tej zupy jest karp, ale mogą to być również inne ryby. Byleby tylko nie miały zbyt wiele ości (poniżej wyjaśniamy czemu).
To raczej typowe cechy białej „wigilijnej” zupy, ale teraz kilka słów o tym, co wyróżnia nasz przepis. Przede wszystkim zawiera on na liście składników sok („kwas”) z kiszonej kapusty – i to w ilości 2 razy większej niż śmietana. Nadaje on zupie bardzo charakterystycznego smaku, choć dokładnymi proporcjami każdy może manipulować wg upodobań. Uzasadnia to również pośrednio nazwę „wigilijna” – na wigilię podajemy też często uszka lub inne pierogi z farszem zawierającym kiszoną kapustę. Zazwyczaj odciskamy z niej wówczas sok, który możemy potem wykorzystać do zupy. Naprawdę wiele osób właśnie tak robi.
Kolejną rzeczą o jakiej warto wspomnieć jest to, że w zupie pozostawiamy zarówno rybę (wprawdzie pokawałkowaną, ale dlatego też powinna mieć możliwie najmniej ości) jak i dużą część warzyw. To ważne nie tylko dla smaku. Taka zupa nie wymaga bowiem do podania żadnych innych dodatków – zalecamy jedynie świeży koperek. Zwracamy na to uwagę, gdyż do podobnych zup bardzo często podaje się makaron. To oczywiście nie znaczy, że nie możecie z nim podać naszej zupy, ale nie jest to w najmniejszym stopniu konieczne.

Biała zupa rybna

Składniki (dla 4 osób)
- 500g karpia w kilku kawałkach (lub innej ryby o zwartym mięsie z niewielką ilością ości)
- 150ml słodkiej śmietany 18%
- 300ml odciśniętego soku z kiszonej kapusty
- 2 średnie marchewki (250g)
- kawałek korzenia selera (150g)
- 2 łodygi selera naciowego
- kawałek pora (100g)
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- kilka liści laurowych
- kilka ziaren ziela angielskiego
- ok. 10 ziaren czarnego pieprzu
- 1 czubata łyżeczka majeranku
- sól (ok. 2 łyżeczek)
Do podania
- pęczek koperku
Instrukcje
- Marchewkę obieramy i kroimy w grube kilkucentymetrowej długości słupki. Cebulę obieramy i kroimy wzdłużenie w „ósemki”. Seler i pora dzielimy na mniejsze kawałki, z czosnku usuwamy łupinki. Rybę dokładnie oczyszczamy, w tym z łusek, i opłukujemy.
- Do garnka wlewamy 2,5 litra wody i zaczynamy podgrzewać. Wkładamy warzywa, dodajemy ziele angielskie, liście laurowe i pieprz oraz ok. 1 łyżeczki soli. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy niezbyt gwałtownie, najlepiej pod częściowym przykryciem, przez 60 minut.
- Wkładamy rybę i doprowadzamy ponownie do wrzenia, po czym gotujemy jeszcze przez 15 minut. Z gotowego wywaru usuwamy całkowicie wszystko oprócz ryby, marchewki i cebuli. Rybę wyjmujemy tylko na chwilę – usuwamy wówczas możliwie starannie ości, płetwy i inne niepożądane części po czym kroimy na mniejsze kawałki.
- Do zupy dolewamy najpierw sok z kapusty, a potem śmietanę. Doprawiamy majerankiem i solą, wkładamy z powrotem pokawałkowaną rybę. Podgrzewamy jeszcze chwilę, ale już nie gotujemy.
- Składniki wyjściowe
- Najpierw gotujemy wywar z warzyw...
- ...do którego później dodajemy rybę...
- ...na koniec zupę częściowo odcedzamy i doprawiamy
- Biała zupa rybna