Bulion warzywny

Tak naprawdę istnieje wiele rodzajów bulionów. Już dosyć dawno temu opublikowaliśmy przepis na bulion mięsno-warzywny, gdyż jest on prawdopodobnie najbardziej typową i najczęściej stosowaną jego odmianą. Czasami jednak czy to z racji specyfiki potrawy, czy też np. hołdowania diecie wegetariańskiej, właściwszy będzie bulion ugotowany z samych warzyw.
Bulion warzywny jest w pewnym sensie łatwiejszy do przygotowania aniżeli bulion z mięsem. Chociażby dlatego, że praktycznie odpada nam nieco uciążliwa czynność odszumowania wywaru (a przynajmniej zostaje sprowadzona do absolutnego minimum). Z drugiej strony, nie każdy wie jak się za bulion warzywny zabrać. Skoro bowiem nie dodajemy mięsa, tracimy również lwią część smaku. Dlatego też do bezmięsnego bulionu dodajemy znacznie więcej warzyw – 2, a nawet 3 razy więcej. Musimy też dodać więcej przypraw, takich jak pieprz, ziele angielskie czy liść laurowy. Dużego znaczenia nabiera również natka pietruszki czy lubczyk, które trafiają do garnka pod postacią całkiem solidnych pęczków zieleniny.
Nie unikniemy również dodania soli, najlepiej jednak zrobić to już na samym końcu, po usunięciu z wywaru warzyw. Jednak nawet po dodaniu kilku jej łyżeczek, nadal możemy oczekiwać, że otrzymamy bulion znacznie bardziej naturalny i zdrowszy niż w wersji z kostki. Podobnie jak jego „krewniaka” na mięsie, bulion warzywny możemy bez problemu przechowywać w lodówce przez dość długi czas, w tym nawet go zamrozić.
Gotując bulion warzywny musimy uzbroić się w nieco cierpliwości. O ile w wersji z mięsem możemy uzyskać względnie esencjonalny, choć pewnie niezbyt klarowny wywar nawet już po 90 minutach, o tyle warzywa potrzebują więcej czasu, aby „oddać” swój smak i aromat. Dlatego bulion warzywny najlepiej gotować bardzo powoli, w razie potrzeby pod częściowym przykryciem, nawet przez ok. 3 godziny. Warto również, choć nie jest to teoretycznie konieczne, pozwolić gotowemu wywarowi zawierającemu jeszcze warzywa odstać się kilka lub kilkanaście godzin, w razie potrzeby w lodówce.

Bulion warzywny

Składniki (na ok. 2 litry wywaru)
- 2 duże marchewki (400g)
- 1 średni seler (450g)
- 2 średnie cebule (300g)
- 250g pora
- pęczek natki pietruszki (5-6 gałązek)
- mały pęczek lubczyku
- 3-4 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilkanaście ziaren czarnego pieprzu
- sól
Instrukcje
- Marchewkę obieramy i kroimy na półwalce o długości kilku cm. Selera obieramy tylko pobieżnie i kroimy w grubą (kilka cm) kostkę. Pora płuczemy i kroimy na mniejsze części. Jeśli chcemy otrzymać bulion w ciemnym, głębokim kolorze, cebuli najlepiej nie obierać, ale wtedy koniecznie nacinamy ją od góry, aby upewnić się, że jest zdrowa.
- Do dużego garnka wlewamy 4 litry wody. Doprowadzamy ją do wrzenia i dodajemy warzywa, lubczyk, natkę pietruszki oraz przyprawy (oprócz soli).
- Bulion gotujemy bardzo powoli, w miarę możliwości pod częściowym przykryciem, przez ok. 3 godziny. W tym czasie powinna odparować mniej więcej połowa wody.
- Jeśli to możliwe, po zakończeniu gotowania nadal zawierający warzywa wywar powinien odstać jeszcze pod przykryciem kilka lub nawet kilkanaście godzin, w razie potrzeby w lodówce. Następnie usuwamy warzywa odciskając jeszcze por i cebulę, odcedzamy, a na sam koniec doprawiamy bulion do smaku solą (zwykle ok. 1-2 łyżeczki).
- Składniki wyjściowe
- Pokrojone warzywa
- Bulion warzywny gotujemy bardzo powoli
- Bulion warzywny