Sos boloński (spaghetti alla bolognese)

Sos boloński (spaghetti alla bolognese)

Na przestrzeni czasu i kolejnych przepisów kilka razy wspominaliśmy o sosie bolońskim, więc najwyższy czas powiedzieć wreszcie jak się go robi 🙂 Rozdzielmy przy tym często stosowane określenia „sos boloński” i „spaghetti po bolońsku”. Tak naprawdę chodzi bowiem przede wszystkim o sos, natomiast makarony, które się z nim podaje mogą być różne – niekoniecznie musi to być spaghetti.

Co szczególnego wyróżnia sos boloński? Na pewno bogactwo składników – jest ich naprawdę dość dużo. Druga rzucająca się mocno w oczy sprawa to bardzo długi czas gotowania. O ile ogólnie rzecz biorąc jego przyrządzenie nie jest trudne, to na pewno wymaga sporo cierpliwości. Czas gotowania, bardzo powolnego zresztą, nie powinien być krótszy niż 4 godziny, a nie zaszkodzi nawet nieco więcej. W trakcie gotowania nie ma jednak zbyt wiele do zrobienia, choć od czasu do czasu trzeba będzie sos zamieszać i w razie potrzeby dolać płynu. Może być nim po prostu ciepła woda, choć nie od rzeczy będzie dodać nieco soku pomidorowego lub bulionu mięsnego.

Lista składników z przepisu poniżej jest dość typowa dla sosu bolońskiego, choć różne spotykane receptury mogą wykazywać pewne odmienności. Pewnym uproszczeniem jest przy tym użycie „zwykłego” wędzonego boczku, choć tak naprawdę powinna to być nieco trudniej dostępna włoska pancetta. Rolą boczku jest w naszym przepisie dostarczenie potrzebnej porcji tłuszczu do początkowego podsmażenia warzyw, stąd piszemy o boczku „średnio przerośniętym”. W zasadzie nie powinno być potrzeby dodania więcej tłuszczu niż zawiera boczek i wołowina, ale do sosu bolońskiego dodać można także masło i oliwę – nie koniecznie zresztą na początku, zwłaszcza masło należałoby dodać raczej na sam koniec. Jeśli jednak boczek nie zawiera zbyt wiele tłuszczu, warzywa i mięso podsmażamy na oliwie. Z kolei na etapie podania sosu z makaronem warto udekorować całość siekaną świeżą bazylią i parmezanem.




Sos boloński (spaghetti alla bolognese)

Sos boloński podawany z różnymi rodzajami makaronu to klasyka włoskiej kuchni. Jego przygotowanie wymaga cierpliwości, ale nie jest tak naprawdę trudne.

Składniki (dla 4-6 osób)

  1. 500g drobno zmielonej wołowiny
  2. 100g średnio przerośniętego krojonego wędzonego boczku
  3. 1 średnia marchewka (125g)
  4. 1 średnia cebula (125g)
  5. 1 łodyga selera naciowego
  6. 2 ząbki czosnku
  7. 400g krojonych pomidorów z puszki
  8. 2 łyżki (70g) koncentratu pomidorowego
  9. 200ml (pół)wytrawnego czerwonego wina
  10. czarny pieprz świeżo mielony (ok. 1 łyżeczki)
  11. sól (ok. 2 łyżeczki)
  12. 1 łyżeczka bazylii
  13. 1 łyżeczka oregano
  14. 1 łyżeczka tymianku
  15. 3 czubate łyżeczki słodkiej papryki

Instrukcje

  1. Marchewkę, cebulę i czosnek obieramy, z selera usuwamy łykowatą podstawę. Marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach, a pozostałe warzywa dość drobno kroimy/siekamy.
  2. W głębokiej patelni lub garnku z nieprzywierającą powierzchnią umieszczamy boczek. Podgrzewamy, czasami mieszając, na dość silnym ogniu przez kilka minut, aż wytopi się większość tłuszczu. Następnie dodajemy marchew, cebulę, czosnek i seler. Podsmażamy przez kilka minut często mieszając.
  3. Stopniowo dodajemy wołowinę dokładnie rozdrabniając i mieszając z warzywami. Następnie podsmażamy przez kolejne 5-8 minut co pewien czas mieszając.
  4. Dolewamy wino, zagotowujemy i pozwalamy częściowo odparować. Dolewamy pomidory z sokiem, a także koncentrat pomidorowy, słodką paprykę, bazylię, oregano, tymianek oraz wstępnie nieco soli i pieprzu. Dokładnie mieszamy i zagotowujemy.
  5. Patelnię lub garnek przestawiamy na mały ogień i dusimy składniki pod przykryciem przez 4 do 5 godzin. Co jakiś czas mieszamy i w razie potrzeby dodajemy nieco płynu – ciepłej wody, ale można też dodać nieco soku pomidorowego i/lub bulionu. W trakcie doprawiamy także do smaku solą i pieprzem.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: