Letnia zupa z fasolki szparagowej

Letnia zupa z fasolki szparagowej

Zupa jest „letnia” w tym sensie, że najlepiej wychodzi z użyciem fasolki dostępnej głównie o tej porze roku. Nieco gorzej jest natomiast w przypadku jej postaci mrożonej. Wynika to choćby z faktu, że świeżą fasolkę możemy spokojnie pogotować przez pewien czas, nawet jeśli nie przesadnie długi, w którym uwolni swój aromat do wywaru. W wersji mrożonej czas gotowania musi być niestety znacznie krótszy, gdyż w przeciwnym razie warzywo szybko się rozgotuje. Osobiście używam zwykle fasolki żółtej, ale jeśli ktoś woli zieloną, to nie ma najmniejszego problemu.

Generalnie, jest to przepis z kategorii prostych, lekkich i przyjemnych. Z niewyszukanych składników bardzo łatwo przygotujemy kolorową, lekką, łagodną i zdrową zupę. Bazujemy na dość standardowym wywarze mięsno-warzywnym, do którego dodajemy stopniowo kolejne warzywa, zależnie od potrzebnego czasu ich gotowania. Raczej nie polecamy żadnych „przyspieszaczy” w rodzaju kostki bulionowej – akurat do tej zupy nie będzie zupełnie pasowała smakiem, dodatkowo kłócąc się z jej przesłaniem „świeżości”. Po prostu uzbrójmy się w nieco cierpliwości i pozwólmy spokojnie wygotować się wywarowi. Możemy go oprzeć na dowolnym rodzaju mięsa z kością – wieprzowym, wołowym czy drobiowym – pamiętając jednak, że każdy z nich nada zupie innego smaku i aromatu.

Składnikiem, który dopełni taką zupę i doda jej wyrazu, jest odrobina popularnej przyprawy curry. Nawet niewielka ilość, ok. 1 łyżeczki na cały garnek, zrobi dużą różnicę. Nie jest to przy tym ani za mało, ani też za dużo, więc nie ma w szczególności ryzyka, że niejako przytłoczymy naszą przygotowaną z raczej łagodnych składników zupę bardzo aromatyczną przyprawą.
Letnia zupa z fasolki szparagowej

Łatwa w przygotowaniu, kolorowa, lekka i zdrowa zupa z fasolki szparagowej – idealna na lato, gdy fasolka dostępna jest w świeżej postaci.

Składniki

 1. 500g mięsa z kością – wieprzowego, wołowego, drobiowego – zależnie od upodobań
 2. 500g żółtej fasolki szparagowej
 3. 2 średnie marchewki (250g)
 4. kawałek selera korzeniowego (120g)
 5. kawałek pora (120g)
 6. 1 duży pomidor (250g)
 7. 1 duża cebula (180g)
 8. 500g ziemniaków
 9. 2-3 liście laurowe
 10. kilka ziaren ziela angielskiego
 11. kilka gałązek natki pietruszki
 12. sól
 13. pieprz czarny ziarnisty
 14. 1 płaska łyżeczka przyprawy curry

Instrukcje

 1. Mięso umieszczamy w garnku wypełnionym 4 litrami wody, do której dosypujemy 1 łyżeczkę soli. Podgrzewamy dość powoli do granicy wrzenia i odszumowujemy jak bulion lub rosół. Następnie dodajemy por, seler oraz ziarna pieprzu, ziele angielskie, liście laurowe i natkę pietruszki. Wywar gotujemy powoli, najlepiej pod częściowym przykryciem, przez ok. 2,5 godziny. Powinniśmy otrzymać ok. 2,5 litra czystego wywaru (bez składników stałych).
 2. W międzyczasie przygotowujemy pozostałe warzywa. Z fasolki usuwamy twarde końcówki i kroimy na kilkucentymetrowe kawałki. Marchewkę obieramy i kroimy w niezbyt grube słupki. Pomidora dzielimy na „ósemki” lub „szesnastki” - możemy pozostawić skórkę, ale usuwamy wyraźnie łykowate części. Cebulę po obraniu kroimy wzdłużnie na ćwiartki i rozdzielamy na poszczególne piórka. Obrane ziemniaki kroimy w ok. 2cm kostkę (bezpośrednio przez użyciem, a jeśli wcześniej – trzymamy je zalane zimną wodą).
 3. Z wywaru usuwamy pora i seler, a w ich miejsce dodajemy marchewkę, pomidory i cebulę. Doprowadzamy ponownie do wrzenia i gotujemy powoli przez 30 minut. Dodajemy fasolkę, gotujemy dalej przez 15 minut i dorzucamy ziemniaki. Te gotujemy do miękkości (zwykle ok. 15 minut).
 4. Wraz z dodawaniem warzyw stopniowo dosalamy zupę do smaku, a na sam koniec dodajemy również łyżeczkę curry.

Uwagi

 1. Starajmy się używać młodej fasolki, która nie jest łykowata. W przeciwnym razie przed jej użyciem będziemy musieli usunąć łyko z „grzbietów” strąków.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Dodaj komentarz

 • Kategorie przepisów

 • Ostatnio popularne

 • Popularne tagi

 • Obserwuj nas także na

  zBLOGowani.pl
  Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
 • %d bloggers like this: