Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne to jeden z najpopularniejszych dodatków w polskiej kuchni. W gruncie rzeczy stanowią pewien etap pośredni do ogórków kiszonych, które przygotowuje się w podobny sposób. Proces fermentacji „małosolnych” trwa jednak tylko kilka dni i w takim stanie są one od razu spożywane. Ponieważ są przy tym bardzo proste do zrobienia, to dysponując sprawdzonym przepisem warto wykorzystać w dużej mierze sezonową dostępność ogórków gruntowych i je w ten sposób przygotować.

Warto przy tym pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, wybierzmy zdrowe ogórki dobrej jakości, przynajmniej na tyle na ile jesteśmy w stanie to ocenić podczas zakupów. Ogórki nie mogą nosić śladów psucia się i powinny być twarde i jędrne. Jeśli naciśnięte ogórki „zapadają się”, może to w szczególności oznaczać, że rosły w suchych warunkach i są puste w środku. Natomiast gdy już umieścimy je w garnku lub słoiku, postarajmy się, aby były możliwie ściśnięte i stabilne – układając je pionowo blisko siebie lub dociskając łodygami kopru. Nie mogą swobodnie pływać, ponieważ muszą być całkowicie zanurzone w zalewie. Dlatego ilość tej ostatniej dostosowujemy zawsze do ilości ogórków i kształtu naczynia. Wlewamy jej też 1-2 cm ponad poziom surowych ogórków.

Składnikami, które praktycznie zawsze dodajemy do ogórków małosolnych są baldachy i łodygi kopru oraz świeży korzeń chrzanu. Jest jednak wiele innych popularnych dodatków, zwłaszcza czosnek i gorczyca. Przepis poniżej to pod tym względem dobrze sprawdzona wersja „na bogato”.

Typowy czas fermentacji ogórków małosolnych to 3-5 dni, zależnie od upodobań. Powinny zostać spożyte w ciągu kilku następnych dni, w ostateczności można je jednak umieścić na pewien czas w lodówce.




Ogórki małosolne

Sprawdzony przepis na tradycyjne ogórki małosolne w wersji z dużą ilością dodatków.

Składniki (na 1 kg ogórków / 1 litr zalewy)

  1. 1kg średniej wielkości ogórków gruntowych
  2. 75g świeżego korzenia chrzanu
  3. pęczek kopru – kilka baldachów i łodyg
  4. 5 ząbków czosnku
  5. 1 łyżka gorczycy
  6. 10 ziaren czarnego pieprzu
  7. 5 ziaren ziela angielskiego
  8. liść laurowy
  9. liść wiśni, chrzanu lub porzeczki – opcjonalnie

Zalewa

  1. 1 litr ciepłej przegotowanej wody
  2. 1 łyżka soli

Instrukcje

  1. Ogórki, korzeń chrzanu i ewentualnie liście dokładnie płuczemy, usuwamy piasek i inne zanieczyszczenia. Czosnek obieramy z łupinek, a korzeń chrzanu tniemy w słupki.
  2. Na dnie kamiennego garnka lub dużego słoika do ogórków układamy większość kopru, czosnek i liście oraz wsypujemy przyprawy: gorczycę, pieprz i ziele angielskie. Następnie układamy ogórki i pokrojony korzeń chrzanu – najlepiej pionowo, tak aby były ściśnięte i stabilne. Od góry dociskamy kilkoma łodygami kopru.
  3. W ciepłej wodzie, w ilości dostosowanej do ogórków i naczynia, rozpuszczamy sól i wlewamy do garnka/słoika tak, aby ogórki były całkowicie przykryte płynem z ok. 1-2 cm rezerwy in plus.
  4. Naczynie luźno przykrywamy pokrywką, gazą lub papierowym ręcznikiem, aby pozostawić przepływ powietrza. Pozostawiamy na 3 do 5 dni w chłodnym i zacienionym miejscu.
Kulinarna Pokusa https://www.kulinarnapokusa.pl/

Komentarze (1)

  • Chyba nie znam nikogo kto pogardziłby ogórkami małosolnymi : ) Te ze sklepu nigdy nie są tak chrupiące i smaczne jak domowe. To pewnie kwestia przenawożonych ogórków i kiepskiej wody, no i dodatków. Co najlepsze, ogórki małosolne są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a gotowe już po kilku dniach. Dla mnie to obowiązkowa pozycja sezonu ogórkowego i chętnie skorzystam z tej wersji, bo do tej pory czosnek dodawałam do kiszonych, a gorczycę i liście porzeczki do konserwowych. Pozdrawiam

Leave a Reply

  • Kategorie przepisów

  • Ostatnio popularne

    Bulion mięsno-warzywny
    Schab faszerowany śliwkami
    Gulasz z serc z indyka
    Pieczarki duszone z czosnkiem i chili
    Pierogi z kapustą i grzybami
    Kaczka z jabłkami inaczej
    Gęsina w słodkiej kapuście
  • Popularne tagi

  • Obserwuj nas także na

    zBLOGowani.pl
    Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
  • %d bloggers like this: