Idealna marchewka na krótko

Idealna marchewka na krótko

Teoretycznie przygotowanie duszonej marchewki, stosowanej jako dodatek do wielu dań, z groszkiem lub bez, nie wydaje się być skomplikowane. I tak naprawdę nie jest, pod warunkiem zastosowania odpowiednich technik, o których jednak nie wszyscy wiedzą i pamiętają. Nie jest bowiem sztuką poszatkować marchewkę i ją udusić lub ugotować, ale zrobić to tak, aby po pierwsze była słodka, aromatyczna i jędrna, a po drugie zachowała swoją naturalną marchewkową barwę. I tu trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Marchewka ma podczas gotowania w wodzie pewną skłonność do tracenia swojej, nomen omen, marchewkowej czerwieni, która pochodzi od karotenu. Nie zawsze musi to być problem, ale w tym wypadku chcemy raczej, aby nasz dodatek do głównego dania prezentował się możliwie dobrze. Aby zapobiec utracie koloru, a nawet go zintensyfikować, do duszonej marchewki należy dodać tłuszcz, którym w praktyce najczęściej jest masło lub podobna do niego w smaku margaryna – i to w ilości większej niż woda. Karoten rozpuszcza się bowiem w tłuszczu (natomiast w ogóle nie rozpuszcza się w wodzie), dzięki czemu gotowa potrawa zachowa intensywny kolor. A sam barwnik, który przez organizm człowieka podlega przekształceniu na witaminę A, będzie dla nas łatwiej przyswajalny. Jest to prawdziwe również w odniesieniu do innych warzyw zawierających karoten, np. dyni, batatów czy pomidorów.

Drugim ważnym dodatkiem jest cukier. Młoda marchewka pewnie będzie dość słodka, ale nie zawsze taka jest dostępna. Ta nieco starsza może mieć nawet lekko gorzkawy smak. Dodanie nawet 2 płaskich łyżeczek rozwiąże jednak problem. Dodajemy również szczyptę soli, co ma wpływ nie tylko na smak. Cukier i sól wchłaniane przez marchew sprawią, że nie utraci tak łatwo własnego soku i pozostanie bardziej jędrna.

Użycie większej ilości masła lub margaryny niż wody ma jeszcze jedną zaletę. Marchewka uduszona/ugotowana w dużej ilości wody nie zawiera żadnego naturalnego zagęstnika, przez co sprawia wrażenie „wodnistej” w smaku. To dość nieciekawy efekt uboczny. Niektórzy ratują sytuację dodatkiem pewnej ilości pszennej mąki, ale stanowi ona „sztuczny” wypełniacz, który nie ma najmniejszego związku z przygotowywaną potrawą. Co innego masło, które dostatecznie zagęszcza naszą marchewkę i zawiera w sobie rozpuszczony barwnik z niej pochodzący.
Idealna marchewka na krótko

Poznaj techniki przygotowania idealnej duszonej marchewki, która zachowa intensywny kolor oraz będzie słodka, aromatyczna i jędrna.

Składniki

 1. 500g marchewki
 2. 3 łyżki masła
 3. 1-2 płaskie łyżeczki cukru
 4. 1/2 płaskiej łyżeczki soli

Instrukcje

 1. Marchewkę dokładnie obieramy, usuwając również zzieleniałe końcówki od strony, z której wyrastała nać. Kroimy starannie w możliwie równą, ok. 1 cm kostkę.
 2. W rondlu, najlepiej z nieprzywierającą powłoką, na średnim ogniu roztapiamy 3 łyżki masła. Gdy będzie gorące i płynne, wrzucamy do rondla marchewkę. Dolewamy nieco wody, dodajemy cukier i sól, a następnie dokładnie mieszamy. Podgrzewamy aż do zagotowania, po czym zmniejszamy ogień.
 3. Marchewkę dusimy pod przykryciem na bardzo małym ogniu, aż do miękkości – zwykle od 60 do 90 minut w zależności od upodobań. W razie potrzeby dolewamy jeszcze wody. Co jakiś czas mieszamy.

Uwagi

 1. Jeżeli chcemy przygotować marchewkę z groszkiem, wówczas na kilka minut przed końcem duszenia dodajemy do niej porcję dokładnie odsączonego z zalewy dobrej jakości groszku konserwowego i dokładnie mieszamy.
Kulinarna Pokusa http://www.kulinarnapokusa.pl/

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

 • Kategorie przepisów

 • Ostatnio popularne

 • Popularne tagi

 • Obserwuj nas także na

  zBLOGowani.pl
  Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne rondel myTaste.pl
 • %d bloggers like this: